موفقیت بسته‌ی باتری جدید ماهواره ناهید ۱ در آزمون‌های محیطی خلاء

0
2339

پژوهشکده علوم فضایی ایران اعلام کرد آزمون‌های محیطی خلاء حرارتی و ارتعاشی روی بسته‌ی باتری جدید ماهواره ناهید ۱ با موفقیت انجام شده است.

به گزارش تک فاکس، یکی از متخصصان سامانه ماهواره در پژوهشکده فضایی ایران با انتشار این خبر گفت : ما با کسب تجربه از طراحی دو ماهواره قبلی بسته باتری در ماهواره ناهید ۱ را از سلول‌های لیتیوم-یون ساخته ایم. البته اجرای این طرح بر عهده مرکز طراحی سازه و حرارت و توان سیستمی انجام گرفته است.

خانم مریم موسوی ، مدیر اجرایی این پروژه در این باره به تک فاکس گفته است:

طراحی و ساخت این بسته های باتری بخش اعظم پروژه پیش پرتاب این موشک را تشکیل میدهد که ما آن را با موفقیت به پایان رساندیم. و تمامی آزمون‌های خلاء حرارتی و ارتعاشی را مطابق استاندارد فضایی اروپا (ECSS) طراحی و پیاده سازی کردیم.

مشخصات بسته باتری ماهواره ناهید ۱

با توجه به شرایط جرمی ، حجمی و توانی در این پروژه ، بسته باتری باید بین محدوده‌ی ولتاژ کاری ۲۴ تا ۳۳.۶ ولت و ظرفیت حداقلی ۶ آمپر ساعت را دارا باشد. همچنین طول عمر این بسته باتری در کنار شارژ و دشارژ شدن آنها در شرایط دمایی ویژه مشخص خواهد شد. موسوی در این باره گفت : زمان زیادی از ساخت بسته باتری مدل فضایی ماهواره‌ی ناهید میگذرد و باید بسته‌ی باتری پیش از قرارگیری مدل پروازی در مدار بر طبق شرایط تعویض می‌شد. وی همچنینن اضافه کرد که این بسته باتری از لحاظ مواد به کار ر فته و روش ساخت دقیقا شبیه به بسته‌ی باتری مدل‌های کیفی و فضایی ماهواره‌ی ناهید ۱ بوده  و در زمانی اندک ساخته شده است. و در نهایت آزمون های مربوط به این باتری با موفقیت انجام شده و همگی مورد تائید سازمان فضایی ایران نیز قرار گرفته است.

برای دیدن دیگر خبرها به صفحه اخبار تکنولوژی و فناوری مراجعه کنید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید